The Ohio High School Athletic Association
Central District
Athletic Board

www.cdab.org


is charged with the responsibility of organizing and conducting high school boys and girls sectional and district tournaments.

 
   
Follow CDABSports on Twitter

CDAB Tournament Forms
    View All Forms
    Tournament Site Forms
    Financial Procedures
    Financial Reports
    Team Pass Lists

OHSAA Student-Athlete Eligibility

OHSAA Sports Medicine

Student-Athlete Scholarship Winners

Central District Board
    Meeting Minutes
    Meeting Calendar
    Email Us

Tournament Coordinators

Links
    OHSAA
    East District
    Northeast District
    Northwest District
    Southeast District
    Southwest District
    Royal Publishing
    ODE Pupil Activities Permit
    Other Important Links

 


RTG.JPG (23904 bytes)

 

 

 

Announcements

2014 OHSAA Spring Tournament Information Posted
Click the links below to view


Congratulations - 2014 OHSAA Winter Tournament Champions

2014 Girls Basketball


Africentric Early College
Division III State Champions

Dublin Coffman - Division I State Semifinalist


2014 Boys Basketball


Upper Arlington
Division I State Runner-Up


Bishop Watterson
Division II State Runner-Up

Bishop Ready
Division III State Semifinalist
Harvest Preparatory
Division IV State Semifinalist

2014 Division I State Swimming and Diving

Olivia Ball - Olentangy Liberty - State Diving Champion
Olivia won her third consecutive state diving championship
and set a new state scoring record of 553.85.
Estee Pryor - New Albany - State Diving Runner-Up
Cameron Thatcher - Olentangy Liberty - State Diving Runner-Up
Upper Arlington - State Runner-Up Girls Swimming
Thomas Worthington - Girls 200 Medley Relay - State Runner-Up
Jenny Smith - Upper Arlington - 200 IM - State Runner-Up
Thomas Trace - Upper Arlington - 50 Freestyle - State Champion
Mason Miller - Westerville North - 100 Butterfly - State Champion
Gracie Long - Upper Arlington - 100 Freestyle - State Runner-Up
Upper Arlington - Girls 200 Freestyle Relay - State Champion
Thomas Trace - Upper Arlington - 100 Backstroke - State Runner-Up
Upper Arlington - Girls 400 Freestyle Relay - State Runner-Up


2014 Division II State Swimming and Diving

Granville - 200 Medley Relay - Division II State Champion
Abby Stone - Granville - 200 IM State Runner-Up
Rachel Politi - Columbus School for Girls - 100 Butterfly State Runner-up
Syndey King - Granville - 500 Freestyle State Runner-up
Columbus School for Girls - 200 Freestyle Relay - State Runner-up
Kassandra Mestemaker - Granville - State Runner-Up
Granville - Girls 400 Freestyle Relay - State Runner-Up


2014 State Wrestling

Marysville - 3rd place State Individual Wrestling Tournament
Hayden Lee - Marysville - 113 lb State Champion
Austin Pfarr - Marysville - 220 lb State Champion
Troy Caldwell - Jonathan Alder - 220 lb State Champion
Jamie Baldridge - Northmor - 145 lb State Runner-Up
Marysville - 7th place State Team Wrestling Tournament


2014 State Bowling, Ice Hockey and Gymnastics

Teays Valley - 6th place Division I Boys State Bowling Tournament
Briggs - 6th place Division I Girls State Bowling Tournament
Jonathan Alder - 5th place Division II Boys State Bowling Tournament
St. Charles - Ice Hockey State Semifinalist
Dublin Coffman - 5th place State Team Gymnastics
Worthington Kilbourne - 7th place State Team Gymnastics
Upper Arlington - 9th place State Team Gymnastics


Tournament Site Agreement Form (pdf format)
In a resolution passed by the board on June 9, 2013, member schools are required to submit the OHSAA Tournament Site Agreement Form.  This form must be completed and returned by September 18, 2013.  Each school will fill out one form for the entire year, check the sports in which you are willing to host, and have your Superintendent or Treasurer sign the agreement.  Administrative tournament passes will be held until the form is completed and returned to the district board.  Return the form to Doug Ute, 106 Opal Lane, Prospect Ohio 43342 or email dute@laca.org.

Click for weather related tournament changes