Ohio High School Athletic Association
Central District
Girls Tennis Tournament Information

2013
CDAB.org Home Coaches Login

 Past Sectional/District Results

2012 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2011 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2010 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2009 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2008 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2007 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2006 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2005 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2004 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2003 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2002 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles
2001 Girls Tennis District Results
   Division I Singles
   Division I Doubles
   Division II Singles
   Division II Doubles

Follow CDABSports on Twitter

2013 Division I Sectional Brackets
Hilliard Davidson - Singles Hilliard Davidson - Doubles
Pickerington Central - Singles Pickerington Central - Doubles
Reynoldsburg - Singles Reynoldsburg - Doubles
Upper Arlington - Singles Upper Arlington - Doubles
2013 Division II Sectional Brackets
Columbus Academy - Singles Columbus Academy - Doubles
Columbus School for Girls - Singles Columbus School for Girls - Doubles
2013 District Brackets
Division I Singles Division II Singles
Division I Doubles Division II Doubles

Division I Tournament Manager: Dan Witteman, 1578 Tuscarora Drive, Grove City 43123.  H: 614-875-1444; C: 614-270-6728. 
CDAB Board Member Sport Liaison: Tom Martin, Athletic Administrator, Gahanna Middle School East, 730 Clotts Road, Gahanna 43230. P: 614-478-5550; Fax: 614-478-5544; Email: martint@gjps.org.

REVISED
9/17/2013 - Removed Briggs from Division I

Division I Sectional Tournaments: October 3 and 5, 2013.
Hilliard Davidson High School, 5100 Davidson Road, Hilliard 43026. Steve DeDent, Manager. C: 614-296-1361.

Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Columbus 43221, Amos Allison, Manager. C: 614-205-2297.

Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Kelli Rings, Manager, C: 614-657-1150; H: 614-837-0922.

Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068. Steve Hoffman, Manager. C: 614-589-0662.

Central District Schools: Big Walnut, Bishop Hartley, Bishop Watteron, Canal Winchester, Centennial, Central Crossing, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Grove City, Groveport-Madison, Hamilton Township, Hayes, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Independence (Columbus), Lancaster, Marysville, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Francis DeSales, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, Whitehall, Worthington Kilbourne. (44)
East District Schools
: Tri-Valley, Zanesville. (2)
Southeast District Schools: Athens, Chillicothe, Logan. (3)

Seeding: All seed voting of participating schools will be conducted prior to the coaches meeting on-line using the Central District web site (www.cdab.org) Coaches will receive complete instructions in their tournament packet.  

Coaches Meeting: Assignment of schools to sectional sites, seeding of  individuals, and assignment of individuals to positions on the tournament bracket will be made at a MANDATORY meeting of coaches at Gahanna Lincoln High School on Sunday, September 22, 2013 at 2:00 p.m. in the Cafeteria Annex.  OHSAA Eligibility Certificates must be in the hands of the Tournament Manager, Dan Witteman, by September 22, 2013.  Please mail forms to Dan Witteman, 1578 Tuscarora Drive, Grove City, Ohio 43123.

Should weather or other emergency cause the tournaments to be postponed, the tournament will be completed as determined by the site managers.

District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Hilliard Davidson High School.

Division I District Tournament: October 11 and 12, 2013
Hilliard Davidson High School, 5100 Davidson Road, Hilliard 43026.  Dan Witteman, Manager. H: 614-875-1444; C: 614-270-6728.
Four singles winners and four doubles team winners from each of the Central District sectional tournaments will compete in the district tournament of 16 qualifiers.

A coaches meeting will be held on Friday, October 11, 2013 at 8:30 a.m. in the Hilliard Davidson locker room. Play will begin immediately following the coaches meeting but not before 9:00 a.m. Two rounds of play will be held on Friday and two rounds of play will be held on Saturday. In case of rain or other emergency, the tournament will be completed as determined by the tournament manager.

State Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners  to the State Tournament at the Stickney Tennis Center, The Ohio State University, Columbus.


2013 Division I Sectional Brackets
Hilliard Davidson - Singles Hilliard Davidson - Doubles
Pickerington Central - Singles Pickerington Central - Doubles
Reynoldsburg - Singles Reynoldsburg - Doubles
Upper Arlington - Singles Upper Arlington - Doubles
2013 Division II Sectional Brackets
Columbus Academy - Singles Columbus Academy - Doubles
Columbus School for Girls - Singles Columbus School for Girls - Doubles
2013 District Brackets
Division I Singles Division II Singles
Division I Doubles Division II Doubles

Division II Tournament Manager:  - Mike O'Callaghan, Manager, 945 Heritage Street, Blacklick 43004. H: 614-741-7400; C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
CDAB Board Member Sport Liaison: Tom Martin, Athletic Administrator, Gahanna Middle School East, 730 Clotts Road, Gahanna 43230. P: 614-478-5550; Fax: 614-478-5544; Email: martint@gjps.org.

Division II Sectional Tournaments: October 3 and 5, 2013.
Columbus Academy, 4300 Cherry Bottom Road, Gahanna 43230. Mark Anderson, Manager, P: 614-855-2830; C:
614-327-5005.

Columbus School for Girls, 1885 North Cassady Avenue, Columbus 432098. Mike O'Callaghan, Site Manager, 810 Aries Drive, Gahanna 43230. H: 614-855-9005; C: 614-314-4900.

Schools: Africentric Early College, Beechcroft, Bexley, Bishop Ready, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Columbus Academy, Columbus School for Girls, East (Columbus), Eastmoor Academy, Fisher Catholic, Grandview Heights,Granville, Jonathan Alder, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, Mifflin, Pleasant, River Valley (Caledonia), South (Columbus), Village Academy, Wellington School, Worthington Christian.  (24)

Seeding: All seed voting of participating schools will be conducted prior to the coaches meeting on-line using the Central District web site (www.cdab.org) Coaches will receive complete instructions in their tournament packet.  

Coaches Meeting: Assignment of schools to sectional sites, seeding of  individuals, and assignment of individuals to positions on the tournament bracket will be made at a MANDATORY meeting of coaches at Gahanna Lincoln High School on Sunday, September 22, 2013 at 2:00 p.m. in the Cafeteria Annex.  OHSAA Eligibility Certificates must be in the hands of the Tournament Manager, Mike O'Callaghan, 810 Aries Drive, Gahanna, Ohio 43230 or faxing them to 614-337-3769 by Friday, September 20.

Play will begin at 8:30 a.m. on Thursday at both sites.  On Saturday, both sectionals report to Columbus School for Girls with play to begin at 9:00 a.m.  Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be concluded on October 6 or 7, 2013.

District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Columbus School for Girls. 

Division II District Tournament: October 11 and 12, 2013.
Columbus School for Girls, 1885 North Cassady Avenue, Columbus 432098.
Mike O'Callaghan, Site Manager, 810 Aries Drive, Gahanna 43230. H: 614-855-9005; C: 614-314-4900.
Eight singles winners and eight doubles team winners from the Central District will compete in the District Tournament. The district tournament will be pre-drawn.  The tournament brackets will be posted here following the completion of sectional tournament play.  Coaches will meet at the Columbus School for Girls tennis courts on Friday, October 11, 2013 at 8:45 a.m. to receive final instructions.  Play will begin at 9:00 a.m. on Friday and Saturday.

Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be completed on October 13 or 14, 2013.

State Qualifiers: Two singles winners and two doubles team winners will advance to the State Tournament at the Ohio State University.


[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster