Ohio High School Athletic Association
Central District
Girls Fast Pitch Softball
Tournament Information

2018
CDAB.org Home Coaches Login
 
Photos courtesy of
Impact Action Sports Photography

 Past Sectional/District Results

2017 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2016 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2015 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2014 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2013 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2012 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2011 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2010 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2009 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2008 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III
    Division IV

2007 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III     Division IV

2006 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III    
Division IV

2005 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2004 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2003 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2002 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2001 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV


Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

Tournament Manager: Molly Feesler, Manager. B: 614-830-2731; Fax: 614-833-3661; Email: molly_feesler@plsd.us.  The Tournament Manager will make all decisions regarding playability of the home field.  If the home field is unplayable the game will be transferred to the visiting field.  If both fields are unplayable, the Tournament Manager will determine where and when the game will be played.
CDAB Board Member Sport Liaison: Troy McIntosh, Superintendent - Worthington Christian Schools, 6670 Worthington-Galena Road, Worthington, 43085. P: 614-410-4250; Fax: 614-431-8213; Email: troy.mcintosh@worthingtonchristian.com

Central District Softball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - Sectional and District Games Only!

  2018 Sectional/District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington District
Pickerington 2 District Pickerington 2 District Pickerington 2 District  
Pickerington 3 District      
Pickerington 4 District      
2018 OHSAA Statewide Tournament Brackets

Division I Sectional Tournaments: May 7 and 9, 2018. (Monday, Wednesday)
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Central District Schools: Bishop Watterson, Briggs, Canal Winchester, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Grove City, Groveport-Madison, Hamilton Township, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Lancaster, Licking Heights, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Francis DeSales, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, Worthington Kilbourne.  (44)
East District Schools: Tri-Valley.
  (1)
Southeast District Schools: Logan. (1)

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be emailed to the athletic administrator at each school to forward to their head coach. All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seed process.

Coaches/Draw Meeting:  A meeting to draw for positions onto one of four district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018, at Pickerington Lakeview Junior High, 12445 Ault Road, Pickerington, 43147 in the Cafeteria at 1:30 p.m. (Enter through the Main Entrance).  Team Information Sheet must be presented to Tournament Manager, Molly Feesler, at the draw meeting. Team assignments to the Sectional/District brackets will be determined by an open draw conducted by the District Softball Manager. 

District Qualifiers:  Sixteen teams advance to the District Tournament.

Division I District Tournaments: May 14, 18 and 19, 2018. (Monday, Friday, Saturday)
In District Tournament play the better seeded team will be the home team.

Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Scott Barrett, Manager, Phone: 614-548-1826, Fax: 614-548-1830, Email: Scott_Barrett@plsd.us.
OR
Pickerington High School North, 7800 Refugee Road, Pickerington 43147, Jeff Good, Manager, Phone: 614-830-2732, Fax: 614-833-3661, Email:
Jeff_Good@plsd.us.
OR
Olentangy High School, 675 Lewis Center Road, Lewis Center, OH 43035, Jay Wolfe, Manager, Phone:  740-657-4110, Fax:  740-657-4199; Email: jay_wolfe@olsd.us.
 

District semi-final games - May 14 at 5:00 p.m.
District final games - May 18 or 19 at Pickerington High School Central, date and time to be announced.

Regional Qualifiers:   Four teams to the Region 3 Tournament at The Ohio State University.
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - Pickerington 4
winner (home) vs. Pickerington 2 winner (visitor)
- winner advances as home team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. -
Pickerington 1 winner (home) vs. Pickerington 3 winner (visitor)
- winner advances as visiting team
Final - May 26 at 12:00 p.m. at The Ohio State University

 


Central District Softball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - Sectional and District Games Only!

  2018 Sectional/District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington District
Pickerington 2 District Pickerington 2 District Pickerington 2 District  
Pickerington 3 District      
Pickerington 4 District      
2018 OHSAA Statewide Tournament Brackets

Division II Sectional Tournaments: May 8 and 10, 2018. (Tuesday, Thursday)

Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools: Beechcroft, Bexley, Big Walnut, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Centennial, Columbus International, East (Columbus), Eastmoor Academy, Granville, Highland (Marengo), Independence (Columbus), Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Licking Valley, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, River Valley (Caledonia), South (Columbus), Whitehall-Yearling. (22)

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be emailed to the athletic administrator at each school to forward to their head coach. All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seed process.

Coaches/Draw Meeting:  A meeting to draw for positions onto one of two district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018, at Pickerington Lakeview Junior High, 12445 Ault Road, Pickerington, 43147 in the Cafeteria at 1:30 p.m. (Enter through the Main Entrance).  Team Information Sheet must be presented to Tournament Manager, Molly Feesler, at the draw meeting. Team assignments to the Sectional/District brackets will be determined by an open draw conducted by the District Softball Manager. 

District Qualifiers: Eight teams to the District Tournament.

Division II District Tournaments: May 15, 18 and 19, 2018. (Tuesday, Friday, Saturday)
In District Tournament play the better seeded team will be the home team.

Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Scott Barrett, Manager, Phone: 614-548-1826, Fax: 614-548-1830, Email: Scott_Barrett@plsd.us.
OR
Pickerington High School North, 7800 Refugee Road, Pickerington 43147, Jeff Good, Manager, Phone: 614-830-2732, Fax: 614-833-3661, Email:
Jeff_Good@plsd.us.
OR
Olentangy High School, 675 Lewis Center Road, Lewis Center, OH 43035, Jay Wolfe, Manager, Phone:  740-657-4110, Fax:  740-657-4199; Email: jay_wolfe@olsd.us.
 

District semi-final games - May 15 at 5:00 p.m.
District final games - May 18 or 20 at Pickerington High School Central, date and time to be announced.

Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.  Pickerington 1 to the Region 7 Tournament at Pickerington HS Central.  Pickerington 2 to the Region 8 Tournament at Mason High School.

Region 7 Tournament at
Pickerington HS Central
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - East District winner (home) vs.
Pickerington 1 winner (visitor) - winner advances as home team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. - Athens 1 winner (home) vs. Athens 2 winner (visitor) - winner advances as visiting team
Final - May 26 at 12:00 p.m. at
Pickerington HS Central

Region 8 Tournament at Mason High School
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - Southwest 1 winner (home) vs. Southwest 3 winner (visitor) -
winner advances as home team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. - Southwest 2 winner (home) vs. Pickerington 2 winner (visitor) - winner advances as visiting team
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Mason High School


Central District Softball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - Sectional and District Games Only!

  2018 Sectional/District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington District
Pickerington 2 District Pickerington 2 District Pickerington 2 District  
Pickerington 3 District      
Pickerington 4 District      
2018 OHSAA Statewide Tournament Brackets

Division III Sectional Tournaments: May 8 and 10, 2018.  (Tuesday and Thursday)
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team at 5:30 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools: Africentric Early College, Amanda-Clearcreek, Bishop Ready, Cardington-Lincoln, Centerburg, Cristo Rey, East Knox, Elgin, Fairbanks, Fredericktown, Heath, Johnstown-Monroe, Liberty Union, Madison Plains, Mount Gilead, Northmor, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, Utica, Wellington, West Jefferson, Worthington Christian.  (23)

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be emailed to the athletic administrator at each school to forward to their head coach. All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seed process.

Coaches/Draw Meeting:  A meeting to draw for positions onto one of two district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018, at Pickerington Lakeview Junior High, 12445 Ault Road, Pickerington, 43147 in the Cafeteria at 1:30 p.m. (Enter through the Main Entrance).  Team Information Sheet must be presented to Tournament Manager, Molly Feesler, at the draw meeting. Team assignments to the Sectional/District brackets will be determined by an open draw conducted by the District Softball Manager. 

District Qualifiers:  Eight teams will advance to the District Tournament.

Division III District Tournaments: May 15, 18 and 19, 2018. (Tuesday, Friday, Saturday)
In District Tournament play the better seeded team will be the home team.

Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Scott Barrett, Manager, Phone: 614-548-1826, Fax: 614-548-1830, Email: Scott_Barrett@plsd.us.
OR
Pickerington High School North, 7800 Refugee Road, Pickerington 43147, Jeff Good, Manager, Phone: 614-830-2732, Fax: 614-833-3661, Email:
Jeff_Good@plsd.us.
OR
Olentangy High School, 675 Lewis Center Road, Lewis Center, OH 43035, Jay Wolfe, Manager, Phone:  740-657-4110, Fax:  740-657-4199; Email: jay_wolfe@olsd.us.
 

District semi-final games - May 15 at 5:00 p.m.
District final games - May 18 or 20 at Pickerington High School Central, date and time to be announced.

Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.  Pickerington 1 to the Region 10 Tournament at Findlay High School.  Pickerington 2 to the Region 12 Tournament at Wright State University.

Region 10 Tournament at Findlay High School
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - Maumee winner (home) vs. Lima Bath winner (visitor)
- winner advances as home team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. - Pickerington 1 winner (home) vs. Lexington winner (visitor) - winner advances as visiting team
Final - May 26 at 5:00 p.m. at Elida Middle School

Region 11 Tournament at Wright State University
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - Southwest 1 winner (home) vs. Southwest 3 winner (visitor)
- winner advances as visiting team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. - Southwest 1 winner (home) vs. Pickerington 2 winner (visitor) - winner advances as home team
Final - May 26 at 12:00 p.m. at Wright State University


Central District Softball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - Sectional and District Games Only!

  2018 Sectional/District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington 1 District Pickerington District
Pickerington 2 District Pickerington 2 District Pickerington 2 District  
Pickerington 3 District      
Pickerington 4 District      
2018 OHSAA Statewide Tournament Brackets

REVISED
3/13/2018 - removed Gahanna Christian

Division IV Sectional Tournaments: May 7 and 9, 2018. (Monday and Wednesday)
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools: Berne Union, Danville, Delaware Christian, Fairfield Christian, Fisher Catholic, Grandview Heights, Granville Christian, Grove City Christian, Harvest Preparatory, Millersport, Newark Catholic, Patriot Preparatory, Ridgedale, Shekinah Christian, Tree of Life Christian. (15) 

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be emailed to the athletic administrator at each school to forward to their head coach. All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seed process.

Coaches/Draw Meeting:  A meeting to draw for positions onto one of two district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018, at Pickerington Lakeview Junior High, 12445 Ault Road, Pickerington, 43147 in the Cafeteria at 1:30 p.m. (Enter through the Main Entrance).  Team Information Sheet must be presented to Tournament Manager, Molly Feesler, at the draw meeting. Team assignments to the Sectional/District brackets will be determined by an open draw conducted by the District Softball Manager. 

District Qualifiers: Four teams advance to the District Tournament.

Division IV District Tournament - May 14, 18 and 19, 2018.  (Monday, Friday, Saturday)
In
District Tournament play the better seeded team will be the home team.

Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Scott Barrett, Manager, Phone: 614-548-1826, Fax: 614-548-1830, Email: Scott_Barrett@plsd.us.
OR
Pickerington High School North, 7800 Refugee Road, Pickerington 43147, Jeff Good, Manager, Phone: 614-830-2732, Fax: 614-833-3661, Email:
Jeff_Good@plsd.us.
OR
Olentangy High School, 675 Lewis Center Road, Lewis Center, OH 43035, Jay Wolfe, Manager, Phone:  740-657-4110, Fax:  740-657-4199; Email: jay_wolfe@olsd.us.
 

District semi-final games - May 14 at 5:00 p.m.
District final game - May 18 or 19 at Pickerington High School Central.

Regional Qualifiers: One team to the Region 15 tournament at Pickerington HS Central.
Semifinal #1 - May 23 at 2:00 p.m. - Rio Grande 2 winner (home) vs. Pickerington winner (visitor) - winner advances as home team
Semifinal #2 - May 23 at 5:00 p.m. - Rio Grande 2 winner (home) vs. East District winner (visitor) - winner advances as visiting team
Final - May 26 at 12:00 p.m. at
Pickerington HS Central


[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster